ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ „СВ. ИВАН РИЛСКИ“ - ХАСКОВО
6300 Хасково; бул. „Г. С. Раковски“ №24; тел.: 038 62 26 42; e-mail: Адресът на е-пощата e защитен от спам ботове. Нужен ви е javascript, за да го видите.
УТВЪРЖДАВАМ: / m /
Тонка Ченгелова
Директор
П Л А Н
ЗА РАБОТА НА
УЧИЛИЩЕН КООРДИНАЦИОНЕН СЪВЕТ
ЗА СПРАВЯНЕ С ТОРМОЗА И НАСИЛИЕТО В УЧИЛИЩЕ
В ИЗПЪЛНЕНИЕ
на „Механизъм за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование“
учебна 2022-2023 година
Приет на Педагогически съвет с Протокол № 10 / 13.09.2022г.
СЪСТАВ НА УЧИЛИЩНИЯ КООРДИНАЦИОНЕН СЪВЕТ:
Председател: Христо Ванев Иванов, заместник-директор по АСД
1. Илия Добрев Сталев – психолог
2. Недялка Петкова Ангелова – педагогически съветник
3. Таня Христова Димитрова – класен ръководител НЕ
4. Светла Бойчева – класен ръководител НЕ
СЪЩНОСТ НА ПОНЯТИЕТО
Тормозът е форма на насилие, която се определя като сбор от съзнателни негативни постъпки, които са дълготрайни, насочени към един и същ ученик от страна на един ученик или група.
Това е:
- Злонамерена проява, която има за цел да нарани или унижи дете;
- Извършва се от позицията на силата;
- Повтаря се многократно във времето.
Проявите на тормоз най-общо могат да бъдат разделени на следните основни групи:
- Физически тормоз - блъскане, щипане, разрушаване, удряне, нанасяне на болка, спъване, затваряне в някое помещение;
- Вербален тормоз - подмятания, подигравки, унижение, заплахи, обиди;
- Психичен тормоз - подмятане, подиграване, закачане, обиди, омаловажаване, заплахи, изнудване, повреждане на личните вещи, кражба и хвърляне на вещи, заплашителни погледи, неприятелско следене; словесни изрази, които имат за цел да унижат и оскърбят детето на база раса, пол, религия, сексуалност, увреждане или друго, с което се подчертава различие от останалите. Когато е в група - под формата на изолиране, игнориране, изключване от групови дейности, избягване, одумване и разпространение на злобни слухове, натиск върху другите да не влизат в приятелски отношения с децата, обект на тормоз.
- Пренебрегване - неуспехът на родителя, настойника и попечителя или на лицето, което полага грижи за детето, да осигури развитието на детето в една от следните области: здраве, образование, емоционално развитие, изхранване, осигуряване на дом и безопасност, когато е в състояние да го направи.
- Кибертормоз - тормоз чрез дигиталните технологии. Може да се случи в социалните мрежи, дигиталните образователни платформи, платформите за игри и през мобилните телефони. Това е повтарящо се поведение, целящо сплашване, ядосване или засрамване на потърпевшите.